BLOG

 Wróć

14 maja 2023

Wymiana tylnego szkła (plecki) / obudowy w iPhone 

A więc stało się szklane plecki pękły... Co teraz ?

Niestety Apple już od iPhone 8 używa niesamowicie mocnego wręcz permanentnego kleju do mocowania szklanej tafli z tyłu swoich urządzeń, ale to nie wszystko, obiektyw aparatu a raczej jego metalowa ramka jest przyspawana do ramy urządzenia. Nie ciężko dojść do wniosku że wymiana jest rzeczą skomplikowaną oraz delikatną lecz nie niemożliwą, zacznijmy więc od kleju są 3 metody na jego usunięcie bądź osłabienie:

 

1.💥 LASER 💥 do tej metody potrzebna jest specjalna maszyna która przypomina maszynę CNC, jest to laser umieszczony na szynach sterowany przez bardzo dokładne silniczki tak by laser precyzyjnie usunął jedynie warstwę kleju nie naruszając między innymi aparatu czy magnesów oraz maty do bezprzewodowego ładowania, jest to najłatwiejsza metoda lecz oprócz ceny ma jedną dużą wadę o której większość serwisów wam nie powie, chodzi o powstany podczas wypalania kleju pył, pył ten osadza się wewnątrz urządzenia i praktycznie żaden serwis nie demontuje całego urządzenia by go potem wyczyścić zostawiając pył w środku...  

 

2. ❄️ ZAMROŻENIE ❄️ w tym wypadku najczęściej używa się tak zwanego suchego lodu, jest to nic więcej niż dwutlenek węgla w temperaturze pozwalającej na utrzymanie go w stanie stałym zamiast gazowym, najczęściej ma on mniej więcej -80c więc trzeba z nim szczególnie uważać, należy go używać w dobrze wentylowanych pomieszczeniach ponieważ jak wspomnieliśmy wyżej jest to dwutlenek węgla w stanie stałym który stopniowo przechodzi w stan gazu tworząc wokół siebie mgiełkę. Bardzo niska temperatura osłabia działanie kleju powodując że staje się on kruchy dzięki czemu można następnie skalpelem precyzyjnym wydłubać zbite kawałki szkła. Technika ta nie powoduje kurzu wewnątrz telefonu ale ma inną wadę a jest nią  możliwość uszkodzenia punktów lutowania na płycie głównej telefonu, jak dobrze wszyscy wiemy ze szkoły materiały pod niską temperaturą "kurczą się" co nie działa dobrze na elementy naszego telefonu, głównie problem z tym mają lutowania na płycie głównej ponieważ takie lutowanie może poprostu pęknąć i telefon nie będzie już funkcjonować tak jak powinien.

 

3. 🔥 ROZGRZANIE 🔥 za pomocą wysokiej temperatury jesteśmy w stanie rozgrzać klej do temperatury przy której nie utrzymuje on już swoich właściwości klejących, robi się to za pomocą tak zwanego heatgun'a najczęściej używanego do lutowania elementów scalonych, można spróbować użyć zwyczajnej suszarki domowej lecz tego nie polecamy ponieważ nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić temperatury powietrza które wylatuje z suszarki oraz nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ukierunkować powietrza na element przez nas podgrzewany. Podczas usuwania szkła tą metodą trzeba pamiętać o obowiązkowym usunięciu baterii z telefonu, ponieważ może ona wybuchnąć, nie ma obowiązku wyciągania płytu głównej jeśli używany heatgun'a ustawionego na temperaturę poniżej wartości topnienia cyny w płycie głównej, najczęściej już 100c wystarczy. Jest to proces bardzo precyzyjny i czasochłonny ponieważ nie usuwamy całej tafli na raz a drobne kawałki szkła jeden po drugim.

 

Jakiej metody używamy w iSwap? Po wielu testach stawiamy na trzecią metodę rozgrzewania kleju, jest to najbardziej czasochłonna metoda która wymaga najwięcej precyzji lecz nie tworzy pyłu oraz nie zagraża komponentom urządzenia jeśli używa się odpowiedniego sprzętu z odpowiednio dobraną temperaturą.

 

 

 

No to pozbyliśmy się zbitego szkła ale obiektyw został więc co dalej? 

W przypadku iPhone 8 do iPhone XR mamy możliwość zostawienia oryginalnego obiektywu i zamontowanie specjalnego szkła które posiada powiększony otwór na obiektyw, w tym wypadku plecki nie zachodzą pod obiektyw jak ma to miejsce oryginalnie a powstaje bardzo mała przerwa pomiędzy obiektywem a otworem w szkle plecków, jest to najszybsze oraz najmniej inwazyjne rozwiązanie ponieważ nie musimy wycinać oryginalnego obiektywu, jedyny minus to widoczna mikro przerwa pomiędzy aparatem a pleckami.

 

Druga opcja dostępna dla wszystkich iPhone od 8 do 13 Pro Max to fizyczne precyzyjne wycięcie oryginalnego obiektywu, oraz zamontowanie szkła z zamontowanym już obiektywem tak by wyglądało to jak oryginalne plecki, nie powstaje żadna przerwa pomiędzy aparatem a pleckami ponieważ jest to jeden element. Problem zaczyna się przy usuwaniu oryginalnego obiektywu, wymagane jest usunięcie modułu aparatu tak by drobinki szkła powstałe w procesie wycinania obiektywu go nie uszkodziły. Jest to bardziej czasochłonna opcja która przynosi za to lepsze rezultaty wizualne.

 

Na sam koniec zostaje nam tylko skleić nowe szkło z obudową telefonu specjalnym klejem tak by te dwie części się nie rozłączyły po chwili użytkowania, czas schnięcia kleju to od 24 do 48godzin dlatego proces ten wymaga więcej czasu niż np wymiana baterii czy ekranu. Oczywiście musimy pamiętać o tym że po wyciągnięciu baterii musimy zamontować nowy klej pod baterię oraz nową uszczelkę pod ekran

 

 

Czy istnieje alternatywa ?

Tak jest możliwość przełożenia wszystkich komponentów do nowej obudowy, jest to opcja droższa od samej wymiany plecków lecz w zamian otrzymujemy nową obudowę nie tylko z nowymi pleckami ale również z nieporysowanymi bokami, telefon jednocześnie zyskuje wartość przy odsprzedaży ponieważ jeśli ekran jest nie porysowany to telefon będzie przypominać egzemplarz dopiero co wyciągnięty z pudełka. Dodatkowym atrybutem wymiany całej obudowy to możliwość wybrania innego koloru jeśli stary nam się znudził.

 

 

Teraz już wiesz jak to wygląda wymiana plecków bądź obudowy, skontaktuj się z nami a doradzimy ci najlepszą opcję oraz przedstawimy cennik dla każdej możliwej opcji. 

Najnowsze posty

NA SKRÓTY

GODZINY OTWARCIA

8:00-17:00

 

8:00-17:00

 

8:00-17:00

 

8:00-17:00

 

8:00-17:00

 

10:00 - 15:00

 

Nieczynne

Poniedziałek 

 

Wtorek

 

Środa 

 

Czwartek

 

Piątek

 

Sobota 

 

Niedziela

 

KONTAKT

Dominik Cekliniak "iSwap"

 Łosie 86A

 38-312 Łosie

 NIP: 7382170146

 

tel. +48 574 656 767

kontaktiswap@gmail.com